Staff List

 

SCHOOL LEADERSHIP TEAM
Ms L Batch 
HEADTEACHER
Leadership Mentor
Mr M White
HEADTEACHER / DEPUTY HEADTEACHER
Ms S Rose
DEPUTY HEADTEACHER/ASSISTANT HEADTEACHER
DESIGNATED SAFEGUARDING LEAD
Personal Development & Wellbeing Mentor
SENCO~ Citizenship Mentor ~
PSHCE Subject Lead, Humanities
Mr N Binns                                                                   
ASSISTANT HEAD CURRICULUM AND ACCREDITATION
Ms K Foxon                                                       
ASSISTANT HEAD TEACHING AND LEARNING
English Subject Lead English  Subject Lead / Class 4 Teacher
Ms M Wilkinson                                                                   
SCHOOL BUSINESS MANAGER
SENIOR LINKS AND PASTORAL MENTORS
Foundation
Senior Link – Ms L King
Pastoral Mentors –
F1:  Ms L King / Ms K Yianni
F2: Ms E Mussell / Ms A Burrows
F3: Ms  Z White / Ms J Lyons / Ms P Subhra
North School East School
 Senior Link – Mr Binns Senior Link – Ms S Rose
 Pastoral Mentors – Pastoral Mentors
 N1: Mr J Cresser / Ms A Hunter Class 7: Ms C Barnett / Ms K McKeown
 N2: Mr B Skirrow / Ms J Armstong / Mr G Thornton Class 6: Dr M Lardner / Ms K Brookes
Year 10a: Ms A Lewis / Mr D Wrenn
Year 10b: Mr P Zinkus / Ms P Subhra / Ms S Leeson
South School  West School
Senior Link – Mr M White  Senior Link – Ms Foxon
Pastoral Mentors –  Pastoral Mentors –
Class 9: Ms J Jones / Ms C Wilson / Ms C Armstong  Class 4: Ms K Foxon / Ms C Harris / Ms A Parekh
Class 8: Mr J Walker / Ms G Szokalo  Class 5: Mr L Anderton / Ms P Moore
Post 16
Senior Link – Ms J Davoile
Pastoral Mentors –
Ms J Davoile/ Ms S Storer
TEACHING STAFF
MIDDLE LEADERSHIP TEAM TEACHERS
Mr L Anderton – Progress Manager ~ Technology Subject Lead Ms D Bird – Wellbeing Mentor ~ Humanities Subject Lead
Ms C Barnett –  Curriculum Lead Creativity ~ Art Subject Lead Mr J Cresser – Computing Subject Lead / PE
Ms J Potter – Curriculum Lead Maths ~ Numeracy Mentor Ms J Davoile – Post 16
Ms L King – Foundation Lead Mr M Evans – Music
Mr P Zinkus – PE Subject Lead Ms J Jones – Life Skills
Dr M Lardner – Maths
Ms E Mussell – Foundation
SCHOOLS DIRECT TRAINEE TEACHER Ms B Skirrow – English / Drama
Ms C Harris Mr B Van Weenen – Work Experience Coordinator
Mr J Walker – Science Subject Lead
Ms Z White – Foundation / Duke of Edinburgh Coordinator
FAMILY SUPPORT WORKERS HIGHER LEVEL TEACHING ASSISTANTS
Ms M Phillips – Family Mentor Mr D Applebey – Wellbeing /Mentor Cover HLTA
Ms A Nagra – Family Mentor / Assistant SENCo Ms A Lewis – Student Support
Ms T Concannon –  Student Support
Ms E Jackson – Work Placement Support / Transition
CAREERS ADVISOR Ms G Szokalo – Science / LAC support
tba
TEACHING ASSISTANTS
Ms A Burrows Ms P Moore
Ms K Brookes Ms A Parekh
Ms A Hunter Ms P Subhra
Ms S Leeson Mr G Thornton
Ms C Lindsay Ms C Wilson
Ms J Lyons Mr D Wrenn
Ms K McKeown Ms K Yianni
ADMINISTRATION
Ms J Lawson – Clerical Assistant / Exams Officer
Ms M McGowan – Finance and Administrative Assistant
Ms J Morgan – Clerical Assistant / Attendance Admin
Ms B South – Clerical Assistant / Finance Assistant
PREMISES STAFF CATERING STAFF
Mr A Burton – Site Service Manager Ms S Rea – Catering Manager
Mr P Cureton – Cleaning staff / Assistant SSO Ms S Reading – Cook
Ms D McCafferty – Cleaning staff Ms H Pickard – Kitchen Assistant
Mr R Rajavarothyam – Cleaning staff
Ms N Reehal – Cleaning staff